Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jagojezevec – vyšlechtěn v listopadu roku 2007, a to křížením jezevčíka a jagdteriéra. Jelikož je to rasa mladá, nebyla zatím uznána FCI. Díky zvyšujícímu se výskytu těchto psů má plemeno rezervovanou třídu 11.

Hmotnost: pes 7 – 8 kg, fena 6,5 – 8 kg

Výška v kohoutku: 28 – 33 cm 

Srst: rovná, tvrdá, hustá, na omak drsnější, udržuje se trimováním nebo střihem. Zbarvení je černé, černošedé, tmavěhnědé se světlehnědými znaky nad očima, čenichu, hrudi, tlapkách a pod ocasem. Po procházce má občas barvu bahna a spadaného listí :o)

Stavba těla: malý pes se silnou kostrou, plochá mozkovna, hlava se zužuje směrem k očím, partie čenichu je o něco kratší než mozkovna. Oči jsou oválné, malé a tmavé, hluboko uložené, mají odhodlaný výraz. Uši jsou nasazené vysoko, tvar V a lehce přiléhají k hlavě. Občas zcela odstávají a pes má podobu netopýra. Tělo má dlouhý silný hřbet a dlouhý ocas, který je nesen dle situace, při velké radosti s ním pes otáčí dokola.

Charakteristika: Jedná se o psa velmi temperamentního, paličatého a ostrého. Při dobrém vedení se hodí k lovu čehokoli. Díky přikřížení jezevčíka je vhodný i jako společenský pes. Svou rodinu a její majetek dobře hlídá. Potřebuje častý kontakt se svým pánem, kterému je velmi oddaný. Ostatní členy rodiny akceptuje, k cizím lidem je nedůvěřivý. Díky silnému loveckému pudu může být setkání s ostatními zvířaty problematické. Jedná se o psa velmi živého, který rád pracuje, ovšem kvůli kombinaci plemen jsou zde patrné jisté vnitřní konflikty – jaga by pracovala, jezevec trucuje, jezevec by se chtěl kamarádit, jaga napadá. Nezbytnou nutností je dostatek pohybu a zaměstnání, a to každý den bez ohledu na denní či noční hodinu nebo počasí! Ačkoli se jedná o psa silného a velmi ostrého, je také neskutečně citlivý.

Podmínky pro držení psa: Jagojezevec se příliš nehodí na zahradu, nemá rád samotu, zimu a jiné druhy nepohodlí. Výborně se ale hodí do bytu, pasuje do postele, kde svého pána celou noc poctivě zahřívá :o) Ostatní druhy pelíšků příliš neakceptuje, slouží mu jen jako úložiště jagojezevčího bordýlku, který neustále přenáší po celém bytě. Tohoto psa je také možno doporučit jako vysavač do kuchyně, vše, co spadne, sbírá vcelku spolehlivě :o)

Strava: Za studena lisované granule pro malé psy Fit-Croc, doplňky - olej z černuchy damašské, Mikro Mineral, vajíčka, jablka, rajčata, nektarinky, hrušky, borůvky (pes si je trhá sám z keře), jahody, maliny, černé olivy, meloun, mrkev, jogurty, mléko, sýry, šunka, ryby (připravované bez soli a koření), kuře, ledový salát, sušené vnitřnosti, kosti z buvolí kůže, prasečí a hovězí sušené uši, kvalitní masové kapsičky, piškoty. Je třeba být na pozoru, protože toto plemeno je velmi vynalézavé a dokáže i přes svou nízkou výšku vylézt až na jídelní stůl! Toto plemeno vyniká silnou sekrecí slin při pohledu na dobré jídlo, během chvíle pod sebe dokáže naslintat obstojnou loužicku :o)

Jagojezevčí čas – toto plemeno má velmi specifické vnímání času. Zde je uveden orientační přehled:

  • Tři vteřiny čekání = nekonečná věčnost
  • Tři hodiny procházky v lese = nic se nestalo
  • Tři hodiny honičky za míčem = nic se nestalo
  • Tři hodiny tahanice o provázek = nic se nestalo      
  • Hodina spánku = naspáno do rezervy na celý týden